Preloader icon

Kočka není pes a proto pravidla, která platí v případě krmení psů, nemůžeme u koček použít. Jedno však zůstává stejné. Strava kočky, stejně jako psa, má být vyvážená. Jak tedy kočku správně krmit?

Zdravou kočku od nemocné je často možné rozeznat pouhým pohledem nebo čichem. Chybí jí lesklá srst, má zakalený zrak, její výkaly zapáchají a pohyb není zrovna ladný. Nechcete-li, aby se vaše domestikovaná šelma dostala do takového stavu, zaměřte se na její stravu. Volbou vhodného krmení lze mnoha zdravotním problémům totiž předejít.

Přirozená strava koček

Kočka je masožravec. Její přirozenou potravou jsou části těl ulovených zvířat – svalovina, vnitřnosti, chrupavky aj. Do kočičího jídelníčku ale nikdy nepatřily tvrdé kosti. Ty mohou kočičí zažívání pěkně potrápit. Jedná se o nestravitelnou část potravy, která může stěnu střeva vážně poškodit nebo v něm způsobit zánět. Kosti však mohou zapříčinit i velmi nepříjemnou zácpu.

Krmit jen syrovým masem? Jen pro odvážné

Asi není třeba diskutovat o tom, že volně žijící kočky se dožívají nižšího věku než ty chované doma. Příčin je několik, ale mezi ty nejčastější patří onemocnění plynoucí z nekvalitní syrové stravy. Syrové maso může obsahovat nejrůznější parazity, bakterie salmonely, listerie či jiné bakteriální infekce, které se požitím přenesou do těla kočky. A právě to se může stát nejen kočkám divokým, ale i těm domácím, jsou-li často krmené syrovým masem.

Že při krmení syrovou stravou stačí pravidelně odčervit? Nestačí

Parazitů se sice zbavíte, ale závažnější problémy na vás mohou teprve čekat. Podle odborníků je při krmení syrovým masem dalším závažným aspektem nadbytečný příjem fosforu. Ten u koček způsobuje celou řadu potíží. Od řídnutí kostí, přes zvýšené riziko tvorby močových kamenů, až k celkovému onemocnění ledvin[1].

Vyvážená strava kočky

Ať již krmíte jakoukoli stravou, stejně jako u psů i u koček platí, že by měla být vyvážená. Co to ale znamená? Kromě vody by měla v odpovídajícím množství obsahovat všechny potřebné složky[2]:

  • bílkoviny a aminokyseliny
  • tuky
  • minerální látky a vitaminy

Základní složka zdravé kočičí potravy

Tou jsou především bílkoviny. Tyto organické sloučeniny, sestávající ze základních stavebních jednotek aminokyselin, sehrávají v našem, ale i kočičím těle celou řadu klíčových úloh. Podílejí se na procesu trávení, hojení, rozmnožování nebo na produkci krevních buněk. Jinými slovy – zajišťují obnovu organismu na buněčné úrovni. Aby tento proces správně fungoval, musí být bílkovin ve stravě dostatek.[3]. Je-li jich však naopak přespříliš, organismus kočky je močovými cestami vyplaví ven. Tento zdánlivě bezproblémový proces ale skrývá riziko přílišného zatížení jater a ledvin. Samozřejmě tehdy, je-li organismus bílkovinami přesycen dlouhodobě.

Aminokyseliny

Jedním ze základních stavebních prvků bílkovin (proteinů) je aminokyselina taurin, která je velmi důležitá zejména pro kočky. Ty si taurin neumí samy vyrobit a musí jej přijímat potravou. Jeho nedostatek vede u koček k poruchám zraku, konkrétně k postupné degeneraci sítnice, anebo k poruchám činnosti srdce. Taurin lze nalézt ve speciálních krmných směsích. Zajímavostí je, že jej obsahují i energy drinky pro nás lidi – podporuje činnost nervové soustavy a měl by zlepšovat naši psychickou i fyzickou výkonnost.

Tolik potřebná energie

Podíl tuků, těchto nejefektivnějších zdrojů energie, by v krmné dávce dospělé kočky neměl dle odborníků přesáhnout 25 % [3]. Jejich dlouhodobý optimální přísun má vliv nejen na zdravou srst kočky, ale také na celkovou vitalitu organismu. Tuky jsou díky esenciálním mastným kyselinám také důležité pro vstřebávání některých druhů vitaminů.

Minerální látky, stopové prvky, vitaminy

Podávaná strava by měla obsahovat dlouhodobě správně vyvážený poměr mezi vápníkem a fosforem[4]. Převis fosforu nad vápníkem vede k nebezpečnému řídnutí kostí a dalších zdravotních neduhů, proto by mělo být v krmných směsích více vápníku. Ten je zodpovědný za správný vývoj nejen kostí, ale také zubů. Zapomínat bychom neměli ani na stopové prvky a vitaminy, které napomáhají k látkové výměně.

Jak tedy krmit co nejlépe?

Nejjednodušší a zřejmě také „nejjistější“ je vsadit na komerční krmné směsi. Kvalitní kočičí krmná směs, ať již granulovaná nebo konzervovaná, by měla obsahovat všechny potřebné živiny v optimálním množství a vyvážených poměrech. Protože zdravá kočka nikdy nemůže být „vegetariánka“ (nedokáže si sama vyrobit životně důležitou aminokyselinu taurin ani arachidonovou kyselinu obsaženou v tucích), odpadají podáváním komerčních krmiv starosti nejen o každodenní přípravu syrového masa, ale také obavy o jeho kvalitu a onu „vyváženost“ složek. Otevírá se však problém nový – jak vybrat tu skutečně kvalitní kočičí krmnou směs?

Kvalitní kočičí krmné směsi

Ne každá reklama je pravdivá a ne každé drahé krmivo kvalitní, přesto však platí, že na krmivech pro své kočičí miláčky bychom šetřit neměli. Zdravá strava se vzhledem k pobytu u veterináře, operacím, antibiotikům a dalším léčebným kúrám bohatě vyplatí. Doporučit lze superprémiová krmiva, např. Arden GrangeFirstMateNutramTaste of the Wild, nebo různá speciální dietní krmiva, která navrhne zvěrolékař, začne-li kočka vykazovat určité zdravotní problémy.

Nekvalitní, ale často kupovaná krmiva

Nejen z nejrůznějších článků na internetu, ale i z vyjádření některých veterinářů plyne, že některá krmiva, byť často kupovaná a chválená v reklamách, nejsou dlouhodobě vhodná. Jedná se o značky např. Whiskas, Kitekat, Frieskies, Hill’s Science Plan a mnohé další[5]. Vhodné nejsou barvené granule, ani krmivo pro psy, které obsahuje méně bílkovin, než kolik dlouhodobě potřebuje kočičí organismus[1]. Kromě toho má také více hořčíku, jehož zvýšené množství u koček zapříčiňuje vznik močových kamenů.

Druhy komerční kočičí stravy

Odhlédneme-li od klasického dělení stravy na suchou granulovanou a vlhčenou konzervovou, pak máme na výběr stravu pro dospělé kočkybřezí kočky a koťata, krmivo pro seniory nebo různá speciální dietní krmiva a přídavné preparáty. Někteří veterináři doporučují podávat stravu pro seniory zhruba od 8 let věku zvířete[6]. Na rozdíl od psů odpadá u koček dělení stravy na velká a malá plemena. Ta malá spotřebují v průměru pouze méně stravy než ta velká[7].

Co rozhodně nedělat

Nestřídat podávanou stravu. Vyberte si tu kvalitní a u značky zůstaňte. Alespoň to radí veterinární odborníci. Máte-li obavu z potravinového stereotypu, nabídněte kočce v rámci jedné značky různé příchutě. Co ale určitě nedělat, je podávat potraviny solené, čokoládu, kakao nebo cibule, které jsou pro kočku jedovaté. Vhodné není kombinovat např. ani vařené, případně syrové maso s granulemi a kapsičkami. Každé z nich se tráví jinak a jejich směska může vyvolat různé zažívací potíže vč. průjmů. Majitel kočky by měl zapomenout i na podávání zprofanovaného mléka. Kočky jej nemohou strávit, způsobuje jim těžké průjmy.[5]

Na závěr zbývá otázka, zda je z komerčních krmiv lepší to suché (granule) nebo vlhké (konzervy). Odpovědí může být rada některých veterinářů, preferujících suché. Usazuje se z něj méně zubního kamene. [5]

Přečtěte si další zajímavé články o kočkách i psech na: http://infopes.cz/

Doporučujeme přečíst také: plemena koček.

Zdroje:

[1] Sedm omylů, kterými spolehlivě ublížíte své kočce [online], dostupné z: http://hobby.idnes.cz/sedm-omylu-kterymi-spolehlive-ublizite-sve-kocce-f76-/hobby-mazlicci.aspx?c=A090320_120512_hobby-mazlicci_mce

[2] Jak a čím krmit kočku, aby byla zdravá a nic jí nechybělo [online], dostupné z: http://hobby.idnes.cz/vyziva-kocek-strava-on-line-poradna-d67-/hobby-mazlicci.aspx?c=A130513_183214_hobby-mazlicci_mce

[3] Krmení a optimální výživa koček: rady pro začínající chovatele [online], dostupné z: http://www.ireceptar.cz/zvirata/psi-a-kocky/krmeni-a-optimalni-vyziva-kocek-rady-pro-zacinajici-chovatele/

[4] Jak se nutriční potřeby kočky liší od našich? [online], dostupné z: http://www.hillspet.cz/cs-cz/cat-adult/how-a-cats-nutritional-needs-differ-from-ours.html

[5] Jak se vyznat v granulích (značkách)? [online], dostupné z: http://www.mitkocicku.estranky.cz/clanky/jak-se-vyznat-v-granulich–znackach–.html

[6] On-line poradna pro majitele koček s MVDr. Terezou Štěpánkovou [online], dostupné z: http://hobby.idnes.cz/odpovedi.aspx?t=STEPANKOVA

[7] Jak správně krmit kočku [online], dostupné z: http://vaseveterina.cz/mohlo-by-vas-zajimat/54-jak-spravne-krmit-kocku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X