Preloader icon

Všechno je jednou poprvé a nejinak tomu je i s pořízením psa. Začínající zájemci se mezi sebou liší v požadavcích na rasu, velikost nebo povahové vlastnosti jejich budoucích čtyřnohých mazlíčku, jedno však mají všichni společné – jsou v chovu psů naprostými amatéry. Ať už si ale psa pořizujete s jakýmkoliv záměrem a ať už s ním do budoucna plánujete cokoliv, vždy se vám bude hodit těchto 5 nejdůležitějších zásad pro výchovu a výcvik psa už od štěněte. 

1)    Při práci se psem udržujte standardní tón a výšku vašeho hlasu

Ačkoliv se to mnoha začátečníkům na první pohled nezdá, výška a zabarvení vašeho hlasu je pro psa velmi důležitým signálem. Psi mají velice dobře vyvinutý sluch a dokážou dobře rozeznat změny v lidském hlase a podle toho se chovají. Se štěnětem i dospělým psem by člověk měl vždy mluvit klidným, jasným hlasem – výbuchy hněvu nemají u výchovy psů pozitivní účinek. Naopak, štěně, jehož pán na něj mluví jasně a zřetelně, cítí ze svého majitele sebejistotu a rádo se snaží splnit jeho přání a dosáhnout tak odměny. Následný výcvik a výchova už je pouze otázkou správné motivace a trpělivosti.

2)    Povely pro psa musí být krátké, jasné a vždy stejné

Jak jsme si již řekli, psi mají velice dobrý sluch. Vlivem dlouhodobé domestikace se navíc naučili výborně „rozumět“ lidské řeči. Tím se ovšem nemyslí, že by psi byli schopni chápat význam slov, ale jsou schopni rozeznávat jednotlivé slova v jejich zvucích, zabarvení a podobně. Proto je pro úspěšný výcvik a výchovu psa více než vhodné volit takové názvy cviků a činností, které jsou pro psa jasně rozeznatelné, vždy dobře slyšitelné a dostatečně jednoduché. Výzkumy i zkušenosti dlouholetých chovatelů prokazují, že většina psů reaguje už na první slabiku vyřčeného slova. Z tohoto důvodu jsou ideální slova jednoslabičná, případně víceslabičná – v takovém případě ale taková, která se svou první slabikou od sebe liší.

3)    Spojujte hlasové povely s gesty – usnadní vám to ovládání psa na dálku

Ano, když vidíte zkušené pejskaře nebo profesionální kynology, jak se tlučou dlaní o stehno, nebo mávají rukou jako o život, můžete si být jistí, že oni vědí, proč to dělají. A spojit základní povely pro psa s gesty a pohyby těla má svůj význam. V první řadě to štěněti či dospělému psovi usnadňuje učení a zafixování nového cviku, následně pak jistě oceníte výhodu znatelně lepší ovladatelnosti psa na větší dálku. Někdy psi daleko na louce či poli, kde například ještě fouká vítr, mají opravdu problém slyšet, co vlastně voláte. Pokud ale k tomu v dálce zahlédnou ještě známý pohyb, možnost, že pochopí váš povel, se značně zvyšuje. Pro práci se psem na velké vzdálenosti je pak rozhodně nejlepší píšťalka.

4)    Alfou a omegou výchovy i výcviku štěněte či psa je odměna

Jádrem úspěšné výchovy a výcviku psa už od štěněte je pozitivní vazba a s tím i odměna. Pes, který je správně veden, je naprosto šťastný a spokojený, když může pracovat pro svého pána. Bez ohledu na rasu – to je všeobecná vlastnost typická všem psům. Problém je pouze v tom, že ne každý chovatel je schopen se svým psem navázat odpovídající vztah. Odměna slouží k ujasnění toho, kdy je pán spokojen a pro psa je tak znamením, že povel splnil. Některým psů jako odměna bohatě stačí radost jejich pána a následné pohlazení, jiné je třeba „uplácet“ dobrůtkami (zvláště u těžších cviků nebo pro zvládnutí obtížných situací). Hlasová pochvala musí následovat vždy po správném splnění povelu – bez ohledu na to, zda jste v parku plném lidí – pro ně možná budete blázen, ale pro svého psa budete něco jako bůh. Správný pejskař nezapomíná chválit, má s sebou vždy nějaké pamlsky a nikdy nezapomíná svého psa za správné jednání odměňovat.

5)    Trest by měl být pouze výjimečnou záležitostí

Trest by měl být ve výchově štěněte či dospělého psa něčím naprosto výjimečným. Trest nebývá řešením pro většinu případů – naopak, pouze prohloubí stávající problémy. Pokud pes dělá něco špatně, nebo něco, co se vám nelíbí, je to vždy vaše chyba – musíte psovi lépe vysvětlit, co po něm chcete. Pokud utíká venku, musíte lépe nacvičit přivolání, pokud kálí doma, málo venčíte a tak dále. Trest je součástí výchovy psa, ale jeho použití musí být velmi obezřetné a hlavně musí následovat ihned po provedení nežádoucí činnosti. To bývá pro začátečníka často obtížné rozeznat a tak je často vidět špatně časované tresty za neuposlechnutí přivolání (trest při návratu psovi značí, aby se příště opravdu raději vůbec nevracel). Přitom trest v nepravou chvíli, může nenávratně narušit vzájemný vztah pána se psem. Většině psů jako trest postačí okřiknutí či jiné znamení nelibosti. Fyzické či jinak surové a hrubé tresty nepoužívejte, nadělají více škody než užitku.

Jak vidíte, bez ohledu na to, zda si hodláte pořídit mopsíka na celodenní vyvalováni na gauči, nebo potřebujete dobrmana na zahradu, základní rady pro výcvik a výchovu psů už od štěňat se hodí pro každého. A teď už vám nic nebrání v tom, začít si vybírat štěňátko po dobrých rodičích od poctivých chovatelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X